לידה פעילה ג'נט בלסקס עבדה עליי
לידה,  לידה ללא אפידורל,  לידה עם אפידורל,  ספרים לאמהות,  עמוד הבית

ג’נט בלסקס עבדה עליי | לידה פעילה

לידה פעילה. ג’נט בלסקס עבדה עלי. ללא שום ספק. ברור שהיא לא התכוונה, ואני מאמינה בכנות שלה כאשר היא משכנעת אותנו הנשים שללדת טבעי, בלי אפידורל, חס וחלילה בשכיבה על הגב, זה הדבר הכי נכון. היא קוראת לזה: לידה פעילה. בטח לפמיניסטיות רדיקליות כמוני, שלא צריך לשכנע אותן יותר מדי בכך שגם הליך הלידה עד כה עוצב על ידי גברים בדרך שנוחה לגברים. אני חושבת שזה נכון גם עכשיו.

בלסקס אמרה לי לעשות יוגה בזמן ההיריון. עשיתי. גם פה לא היה צריך לשכנע אותי הרבה. לא שהייתי חסידת יוגה לפני, אבל הייתי מחוברת לגוף וזה הרגיש נכון. בחודש התשיעי, כשבקושי קמתי מהספה להביא לי כוס מים, עשיתי תרגולי יוגה של שעה, כולל 5 סבבים רצופים של ברכת שמש בלי בעיה בכלל. היוגה עשתה לי טוב.

בלסקס לימדה אותי לנשום נשימות צירים לקראת לידה פעילה. לחודש התשיעי הגעתי מצוידת בשלל סוגי נשימות צירים, כאלו שגם תרגלתי רבות בשיעורי הפילאטיס והיוגה בתקופת ההיריון. בלסקס הנחתה אותי לשהות בתנוחות מסוימות. בשכיבה עם רגליים ישרות למעלה בתשעים מעלות, צמודות לקיר, או על הגב כשכפות הרגליים נוגעות כף אל כף מכופפות. שכבתי. היה לי נוח. הרגיש לי נכון.

לטובת לידה פעילה קיוויתי שאצליח ללדת בלי אפידורל 

קראתי מראש על תנוחות הכריעה השונות שבלסקס מציעה ללדת בהן. נשענות קדימה, נשענות אחורה, על שש, נעזרות בכדור, בספסל, בבן/ת זוג. הפנמתי. בכולן הרעיון היה שהתינוק יוצא בסיוע כוח הכבידה, מה שנעדר כאשר יולדות בשכיבה על הגב. בנוסף בתיאורים הפיזיולוגיים המלווים את הספר מוסבר שלאגן הרבה יותר קל להיפתח בצורה ניצבת, כאשר נשענים מעט קדימה, מאשר אם שוכבים אחורה על הגב. עיינתי באופן מעמיק באיורים. נשמע לי הגיוני.

קראתי שוב ושוב כמה האפידורל מעכב את הלידה, ואז יש צורך במזרזים כמו פיטוצין, שמעלים את הסיכוי להתערבות רפואית בלידה. קיוויתי מאוד שלא תהיה שום התערבות בלידה שלי. הקשבתי לסיפור הלידה המרגש של חברתי לעבודה, שאמרה לי שג’נט בלסקס היא התנ”ך, ושהיא ילדה בתנוחת שש, ושהיה מדהים. קיוויתי שגם לי יהיה מדהים.

מלווה בשלל העצות, נשימות ותנוחות, אג’נדה פמיניסטית שמלווה את חיי ובן זוג נהדר החלטתי ללדת בחדר לידה טבעי, במרכז לידה טבעי בתל השומר. קיוויתי שאצליח ללדת בלי אפידורל, אבל השארתי לעצמי את האופציה. למעשה זה הדבר שהיה לי הכי חשוב לברר בסיור בחדר לידה הטבעי, מה קורה אם רוצים אפידורל פתאום? בכל זאת לידה זה עניין די לא צפוי. הובטח לי שתמיד אפשר לבקש אפידורל.

ג’נט בלסקס מכרה לי אשליה

חדר הלידה הטבעי מעודד נשים שלא ללדת על הגב ובלי אפידורל. יש שם בריכה ומיילדת צמודה, כדור פיזיו ושלל אמצעים שאמורים לאפשר לנשים ללדת באופן נעים ושקט, ללא התערבויות רפואיות, בכל תנוחה שיבחרו ועם אפשרות לנוע בזמן הצירים. נשמע מושלם.  שווה את ה – 5000 ש”ח. בכל זאת לא יולדת לידה ראשונה בכל יום. הרגשתי את ג’נט בלסקס מאחוריי.

ילדתי בשבוע 41+6, ממש ברגע האחרון וכמובן אחרי זירוז. הלידה הייתה סיוט אחד גדול. הייתה לי בריכה, נשמתי נשימות, הסתובבתי חופשי, המיילדת הצמודה הייתה סופר נחמדה, בן זוגי עשה לי מסאג’ כשביקשתי – והלידה הייתה גיהינום. יום שלם של כאבי תופת. כל כך כאב לי שלא האמנתי שהגוף לא מתעלף או מאבד הכרה כדי להגן על עצמו.

דווקא יש לי מנגנוני הגנה חזקים. אני יודעת לשמור על עצמי. הנשימות ותנוחות הצירים שהגוף שלי כבר הכיר טוב הרגישו לי כמו בדיחה רעה. זה לא הקל בכלל. אולי טיפה בהתחלה, אבל לא כשהתחיל ממש לכאוב. תרגולי הנשימות הרגישו לי כמו גרגר אורז אחד לאדם רעב. הרגשתי שג’נט בלסקס עבדה עליי. עשיתי כל מה שהיא אמרה וזה לא עבד. התמדתי והאמנתי בכל ליבי שהתנוחות, הרעיונות ונשימות שלה יעזרו לי. הן לא עזרו. למעשה, הרגשתי שהן יצרו מראית עין של עזרה. כאילו היו לי כלים להתמודד, אבל לא היו לי. בעצם עבדתי על עצמי שאני מוכנה ללידה. אבל לא הייתי מוכנה, וג’נט בלסקס לא עזרה לי להתכונן. היא מכרה לי אשלייה.

זה היה בלתי נסבל ואני רציתי הקלה

בסוף, ילדתי בשכיבה על הגב, תוך כדי שאני גונחת וצועקת מכאבי תופת שלא ידעתי שהגוף האנושי יכול לסבול. קיבלתי אפידורל, מתישהו, כשזה היה בלתי נסבל לא עניין אותי כלום ורק רציתי הקלה. אני חושדת שהאפידורל השפיע עלי בצורה מאוד חלקית. יש אחוז כזה קראתי איפשהו, שהאפידורל לא משפיע, יום המזל שלי כנראה. בכל אופן, צירי הלחץ שהגיעו לאחר קבלת האפידורל הרגישו כאילו השטן בא לענות אותי באופן אישי.

עברה שנה וחצי מאז הלידה. המון זמן. כולם אמרו לי ששוכחים את הכאב. אבל איזה שוכחים. אני רק מחכה לשכוח, בינתיים זה עוד לא קרה. את הספר של ג’נט בלסקס השאלתי לחברה לפני הרבה זמן, ואני לא רוצה אותו בחזרה. בשביל להאמין לה שוב, אני צריכה לקרוא את ספר ההמשך. מתי הוא יוצא?

כתבה: מור אפרת

מחפש ליווי רגשי בהריון ואחרי לידה?

ליווי רגשי הוא תהליך המותאם באופן ייחודי לנשים בהריון ואחרי לידה במטרה לעזור להן להתמודד עם האתגרים הרגשיים האופייניים לתקופה דרך חמלה, קבלה, הפחתת שיפוטיות והגדלת הביטחון ההורי. כאן הפרטים למי התהליך מתאים במיוחד.

**

אולי יעניין אותך לקרוא גם:
מאמרים על עיבוד חוויית הלידה

23 Comments

  • מאיה

   וואוו שומעת את הקושי ומבינה לגמרי לידה זה קשה !!! תמיד , יש לידות שאפשר לקרוא להן לידות טובות כאלו שכולם יצאו משם בריאים ושלמים ויש לידות באמת עם סיבוכים שלא נדע .
   אני ילדתי לידה טבעית ראשונה הספר לידה פעילה מבחינתי היה הצלה בכדי להגיע ללידה מוכנה שכרתי גם דולה שעשתה לי הכנה ודמיון מודרך למשהו חשוב ! לדעת אייך אני מתמודדת עם כאב פיזי !
   ואחרי ההדרכה אמרה לי שאני מסוגלת ועודדה בלידה עצמה השתמשתי גם במחטים באוזן להקלת הכאב
   ילדתי בחדר לידה טבעית ולי הייתה לידה טובה ברוך השם !
   הסכמתי לסבול ולשאת את הכאב עם הידיעה שאני מוכנה לשלם בכאב הלידה , כדי לא להגיע לסיבוך , כדי שהעובר לא יקבל חומרים לא אידאליים , כדי לא לקבל זריקה בגב . זה היה נראה לי שווה את הכאב . ואני אישית ״ שרדתי את זה ״
   זה לא אומר שמי שהדברים לה קרו אחרת היא מרומה , יעידו אלפי נשים שקראו למדו וכן חוו לידה טובה .
   מה שלדעתי חווית היא תחושה של לא הצלחתי או לא הלך לי כפי שתיכננתי , מזדהה לחלוטין מי כמוני שלא טובה ב להשלים כשהדברים לא מסתדרים כפי שרציתי , בתור אישה מאמינה אני יכולה לומר לך שזה לא רק בלידה זה בהכל … לפי מה שאני מאמינה בתורת ישראל , עלינו ההשתדלות ובורא עולם הוא זה שקובע מה נעבור … הבחירה היא אם הצלחנו לראות אותו בכל העניין והכוונה שגם אם החוויה קשה היא תמיד לטובה – לטובתנו .
   וגם בתור אחת שילדה טבעי והכל – לידה זה טירוף זה כואב וגם עשיתי היפנוביירט בלידה שלישית ואותי זה לא שירת לצערי . זהו …. לידה זו חוויה לא קלה בלשון המועטה אך היא יום אחד של קושי ובתמורה את מקבלת ילד לנצח (: אהבה אינסופית

 • מור סדן

  אני לא יודעת אם זה משנה משהו כרגע בשבילך לקרוא את התגובה שלי, אבל כך הרגשתי באופן מאוד דומה לתיאור שלך, לאחר לידת ביתי הראשונה.
  שנתיים לאחר מכן, הבנתי למה היא התכוונה. המסקנה האישית שלי היא שלידה טבעית בתור לידה ראשונה זה סיוט. אבל בלידה השנייה, בגלל שכבר ידעתי שלידה זה גיהנום כמו שאת קראת לזה, ובגלל שהלידה הזאת היתה פי הרבה יותר קצרה מהראשונה, זה היה מושלם, מדהים והאמת, לא סיוט בכלל.

 • עדי

  הרגשתי כך בדיוק, אם לא יותר נבגדת ומרומה, אחרי הכנה ללידה בשיטת היפנו בירת’ינג. בכלל לא הייתה אפשרות שעם כל הידע, הרצון, האג’נדה הברורה ומשפטי שינוי התודעה ששמעתי בריפיט לא תהיה לידת בית מדהימה, בה הילד יחליק ממני כמו אפון מתרמילו. נגמר במלקחיים בבית חולים. לקח לי זמן להתאושש מתחושת הרמיה וללכת לדבר עם מי שהעבירה את הקורס במטרה לדאוג לכך שיישמעו עוד קולות (של המציאות?) בתוך ההכנה הזו. הלידה השניה, אליה הגעתי ללא ציפיות ולמודת ניסיוני הכואב, הייתה בדיוק מה שחלמתי.

 • עינב

  גם אני הרגשתי בדיוק כמוך. לידה ראשונה הייתה סיוט. זירוז, ולא הסכימו לתת לי אפידורל המון המון שעות (האפידורל בסוף הציל אותי). צירים של זרוז אינם צירים רגילים. אם יש משהו כואב יותר מלידה, זה לידה עם זרוז (ככה לפחות היה אצלי). לידה עם זרוז אינה לידה טבעית. היא לידה בלי אפידורל, אבל עלולה להיות הרבה יותר קשה ?.
  בלידה שנייה לקחתי את העניינים לידיים. קראתי את הספר, ניסיתי להחזיר לעצמי את השליטה. ילדתי בלי אפידורל. משכתי בבית, לקחתי מילדת אישית. יחד עם זאת, גם אני הרגשתי מרומה. אחרי הלידה, וגם אחרי הוצאת השליה, כאב לי מאוד. מאוד. לא הרגשתי שום היי כמו שהיה בלידה הראשונה, והיה לי קשה להתרכז רק בקטנטונת שלי. גם אני הרגשתי מרומה, כי לא קראתי על כל בטקסט. אולי כדי להעצים נשים, היא מתרכזת בעיקר ביתרונות של השיטה שלה. לא יודעת. לדעתי חלק מהעצמה זה גם לדבר על הקשיים והחסרונות, כי זה שם. לידה זה כואב! מה שכן, היום בהסתכלות לאחור עדיין הייתי בוחרת את מה שחוויתי בלידה השנייה. אולי, השיטה שלה היא הכי פחות בעייתית…

 • איילת

  בתור מי שבעלה צילם את עצמו מחזיק ביד אחת את ספרה של בלסאקס, ובידו השניה מצית, אשמח לספר את ההתנסות שלי.

  א. מצד אחד, ההיריון שלי עבר דומה לשלך, יוגה היריון, נחת, זולה, הרפיות, תרגולים, תחושת שליטה שחוזרת לעצמך, התחברות לגוף חומר קריאה מעצים. סו פאר סו גוד. ועל כך אני מודה לה. אגב, עזר לי לצפות בסרטים באינטרנט (כולל זה של ריקי לייק, ששמה ראיתי לידה טבעית אותנטית של אחת המיילדות עצמן שרואים בה שזה גיהנום).

  ב. הלידה, התחילה טוב, אפילו בכיף, הייתי בחדר לידה רגיל, הקפדתי שיהיה אפלולי, שמתי מוזיקה שאני אוהבת, האחיות המיילדות התנחלו אצלי בחדר כי היה שם באמת אווירה נעימה, היה שם כדור ומקלחת, אבל הם נמנעו ממני די מהר בגלל ירידת מים מקוניאליים שחייבו אותי להיות מחוברת למוניטור.

  ג. הסיבה שנהניתי עדיין, זה כי בשלב הזה הייתי בלי פתיחה כמעט, ורק בגלל ירידת מים עכורים נכנסתי לחדר הלידה (בחדר מיון אישה זעקה לשמים מכאבים, אני נכנסתי בצעדי סלסה, בטוחה שאני גיבורה גדולה).בהתחלה עוד הצלחתי לשכנע את הרופאים לתת לי ארכה עם הזירוז. בסוף, אחרי 6 שעות, הם שמו לי גבול, כי מים עכורים בכ”ז, ואין התקדמות.

  ד. ואז קיבלתי פיטוצין. אכן מאותו רגע, זוועת עולם. בכיתי וביקשתי את נפשי למות. לא הבנתי איך נשים מביאות ילדים לעולם, ויותר מפעם אחת. מאותו רגע, עקרונות השיטה של בלסאקס נשטפו באסלה מבחינתי. זה לא היה הגיוני.

  ה. למזלי קיבלתי אפידורל אחרי 4 שעות שסוף סוף אפשר לי לישון, אחרי שהייתי ערה יותר מ-24 שעות.

  ו. לצערי, אחרי 6 שעות בערך החומר אזל, הכאבים חזרו, הפעם הייתי משותקת למיטה ולא יכולתי להילחם בהם. למזלי חברה הגיעה ועיסתה לי את הגב, והסתובבתי מצד לצד, כמו שהנחו אותי ביוגה. אבל המרדים היה בניתוח קיסרי ואני סבלתי מטראומה נשנית של הכאבים ואמונה שזה לא ייגמר טוב.

  אגב, באותו רגע קפץ לי לחץ הדם “לרמה של פנימית ג'” כמו שתיארה זו המיילדת. השנייה הזו היתה גורם מפנה שהוביל לאשפוז ממושך אחרי הלידה בבית החולים, כי התחיל להיות לי לחץ דם גבוה כל הזמן (מה שלא היה בהיריון), טשטוש ראייה וכאבי ראש. לחץ תוך גולגולתי היתה אחת האבחנות האפשריות.

  ז. בסוף המרדים הושיע אותי, המיילדת אפשרה לי לישון עוד שש שעות עד הבוקר, ולצבור כוחות, ויילדה אותי באופן מאד מעצים שצבע את הנרטיב של הלידה בצבעים יפים יותר.

  ט. אחותי עברה לידה עם זירוז, בלי אפידורל כי אסור היה לה לקבל, והלידה נמשכה 30 שעות. אני לא יודעת איך היא עיבדה את הטראומה הזו, כי לא היה לה זמן לישון נורמלי מזה שנה.
  י. שפכתי, תודה לך על הפוסט המעורר דיון.

 • מור אפרת

  ממש תודה למי שהגיבה, מור – כתבת שאת לא יודעת אם זה משנה לי או לקרוא את התגובה שלך – אז זה ממש כן. היה לי מאוד משמעותי לקרוא שלעוד נשים היו חוויות דומות. הכי עודד אותי לשמוע את עדי, שכתבת שהלידה השנייה שלך היתה מה שחלמת. כרגע אני לא מסוגלת לדמיין לידה שנייה.

 • מזדהה לגמרי

  גם אני ילדתי ב41+6 אחרי הריון מלא יוגה ומחשבותיו לידה כי טבעית שיש… הייתי שלושה ימים בחדר לידה ובסוף קיסרי חירום אחרי שדחפו לי לגוף כל חומר אפשרי טשטוש פיטוצין וכל דבר שהיה להם שם נראה לי… הייתי מחוקה לגמרי אז כבר לא היה לי מושג והמנתח היה הגואל שלי בסוף הסיוט זהו אה ושכחתי את הדולה המסכנה שלא ידעתי כבר מה לעשות איתה והיא איתי… בלידה השנייה כשהתקרב התאריך הייתי בפחדים מטורפים והתעקשתי על ניתוח אלקטיבי דבר שבדיעבד אני די מתחרטת עליו כי אף אחד לא טרח לומר לי שניתוח שני זה בכלל לא כמו ניתוח ראשון וההחלמה יותר קשה ויש כל מיני בעיות עם זה… קיצר פאק וולסקאס ובכלל אוף
  אבל הילדים שלי מהממים אז השווה את זה
  ״בצער תלדי…״

  • מיכל בן נר

   מוזר שבית החולים דחף ל לגוף כל חומר אפשרי שיש וג’אנט אשמה בחווית הלידה שלך… אבל באמת זה השיח בחברה שלנו 🙁
   גם לך שולחת חיבוק גדול
   אנחנו יצורים מדהימים שיודעים לרפא את עצמנו באהבה

   • לימור לוי אוסמי

    היי מיכל, זאת לימור יוצרת האתר.
    מה שאת קוראת לו ‘לדחוף חומרים’ יכול להיות גם בחירה קשובה וטובה לאשה.

    הנה משהו שכתבתי על אפידורל כמשאב
    http://www.medabrotimahut.co.il/2011/06/%D7%94%D7%90%D7%A4%D7%99%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%9C-%D7%94%D7%95%D7%90-%D7%9E%D7%A9%D7%90%D7%91-%D7%9C%D7%99%D7%93%D7%94-%D7%98%D7%91%D7%A2%D7%99%D7%AA-%D7%9E%D7%A1%D7%A2-%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%99/

   • אביגיל

    נראה לי שכוונתה של מזדהה לגמרי הייתה,
    שמה שהיא קראה בספר של בלאסקס בהחלט יצר תכנונים וציפיות ללידה מאוד מסוימת,
    שממש לא התגשמו במציאות.
    בתי חולים קונבנציונאליים עושים מה שהם יודעים, וטוב שיש אותם במקרה שצריך.

    אני עברתי קורס הכנה ללידה אצל מישהי מדהימה, שהיא גם מורה ליוגה וגם דולה. היא מאוד פרו-לידה טבעית בבית (זה אני יודעת מההיכרות האישית שלי איתה) אבל מציגה את כל האפשרויות בקורס, כולל הסברים על משככי כאבים וכו’, בלי להביע דעה נגד או בעד משהו. היא מדגישה הרבה פעמים, שהלידה היא עולם לא ידוע. וצריך להכין את עצמנו לכל האפשרויות.
    פרופורציות…
    זה מה שחסר בגישות של בלאסקס, של ג’ין לידלוף עם עקרון הרצף (שלא מתאים לכל אחת)

 • דנית צור אלמוג

  בתוך כל התנועה הזאת לעידוד לידה טבעית ופעילה – שג׳נט בלסקס היא נציגה בולטת שלה – יש מצד אחד הרבה טוב והעצמה, אבל מן הצד השני נוצרת הרבה פעמים אשליה שממש מכינה את הקרקע לטראומה אצל נשים שהלידה שלהן מתגלגלת אחרת.
  זה חשוב בעיני להעלות את זה למודעות. לדבר על זה. לכתוב על זה.
  כדי שאימהות יוכלו לקחת מתוך לידה פעילה כל טיפ שמתאים להן, אבל בלי האשליה שרק צריך לעשות א+ב+ג ותהיה לך את הלידה המובטחת. שום שיטה לא יכולה להבטיח דבר כזה.
  והאמת אינה שחור ולבן. יש לידות טבעיות שמרגישות סיוט, ויש לידות עם פיטוצין שהן חוויה טובה, ולהיפך.
  הגישה שעוזרת לי, כדולה, ושאני מדברת עליה עם אימהות לקראת לידה, היא להיות מודעות לרצונות שלי, לעשות כל מה שביכולתי כדי להגדיל את הסיכוי שזה יתגשם, ובד בבד לשחרר. כי לידה היא דבר שגדול מאיתנו.

 • מיכל שרי-בקר

  אין לי מילים לתאר את הרגשת ההזדהות שלי עם הפוסט שלך. זה בדיוק מה שהרגשתי שילדתי בדיוק חודש לפני שפרסמת את הפוסט.
  מה שעצבן אותי זאת לא רק על מה שבלסקס כותבת, אלא על מה שהיא לא כותבת. הרי היא והרבה אחרים מדברים כל כך הרבה על הסיכונים וההשלכות של אפידורל, על הגוף ועל חווית הלידה, על ההשלכות של פיטוצין ומזרזים אחרים, ועל השלכות הניתוח הקיסרי.
  אבל אף אחד ואחת לא מדברים על ההשלכות של הכאב. כאב זה לא עוצמה. זה לא חוויה. זה כאב. וזה כואב. ולפעמים הכאב הזה נחרט. וההשלכות שלו אולי עמוקות יותר מההשלכות של אפידורל או של ניתוח. הכאב הזה לפעמים נשאר בנפש הרבה אחרי שהוא חולף מן הגוף. ועל הסיכון הזה של הלידה הטבעית לא קראתי באף ספר.

  גם אני בהריון עשיתי הכל נכון. יוגה, נשימות, הכנה, לא הפסקתי להתעמל עד יומיים לפני הלידה, שתיתי ואכלתי את כל מה שצריך, קראתי את כל הספרים, עשיתי את כל התוכניות והרשימות. ובעיקר הכנתי את עצמי שדברים לא ילכו כמו שאני מתכננת. שאולי אצטרך אפידורל, אולי פיטוצין, ואולי זה יסתיים בקיסרי. הייתי מוכנה להכל.
  עברתי לידה בת 41 שעות. אני חיה בארצות הברית, וילדתי בבית חולים ששם לידות טבעיות בראש מעיינו. אמבטיה, כדור, מזרון בכל חדר ומוניטור נייד בכל חדר. המיילדת שחוותה איתי את רוב הלידה ליוותה אותי במהלך כל ההריון, מתוך הנחה שלי יהיה הכי נוח עם מישהי שכבר מכירה אותי ואת בן זוגי, והיא תוכל לעזור יותר אם היא תכיר אותנו. כמובן שהייתה גם דולה, ואורות וריחות וכו׳.
  הייתי נחושה. והייתי חזקה. ועמדתי בפרץ. לא הצלחתי לסבול שום תנוחה חוץ מעמידה, אז עמדתי כמעט כל השעות והימים האלה.
  עד שהגוף קרס. בשעה ה-38. לא הצלחתי לעמוד, הקאתי שעות, התייבשתי, והגוף כבר לא הצליח לייצר צירים חזקים מספיק. פשוט נפלתי. פיזית. הרגליים לא החזיקו את העומס. רק אז נתנו לי אפידורל, כדי שאוכל לישון, להתאושש וללדת.

  השעות האלה והכאב הזה הרחיק אותי מכל חוויה שהייתה אמורה לקרות שם בחדר. היא הרחיקה אותי מהתהליך שבסיומו יצאה הילדה שלי, שהייתה צריכה לעבור את כל זה גם היא.
  שבועות לאחר מכן לא נסעתי בכבישים שמובילים לבית החולים. לא שמעתי שום שיר או מוזיקה שהיו חלק מהתהליך. לא אני הייתי זו שפרקתי את התיק שהיה איתי בבית החולים, כי לא הייתי מסוגלת לגעת בו. הרגשתי כאילו עברתי תאונת דרכים. הרגשתי שאני צריכה להשתקם. תחושות ורגשות שאולי לא הייתי חווה אם היה מוצע לי אפידורל מוקדם יותר בתהליך. אם לא הייתי מתייחסת לכאב כאל משוכה שרק צריך לעבור. כי הוא היה הרבה יותר ממש מזה.

  אני לא מאוכזבת שדברים לא יצאו כמו שתכננתי. אני כועסת שלא ניתן לי הידע (או הוסתר ממני הידע) על כל האפשרויות, גם אלה ״הנכונות״, כדי לקבל החלטה שטובה לי יותר, בזמן הנכון לי יותר. וזה לא פחות חשוב מנשימות ויוגה.

  • לימור לוי אוסמי

   היי מיכל, מאוד התרגשתי לקרוא את התגובה שלך. יש בה כל כך הרבה אנרגיה, חיים, ניסיון ותובנות. תודה שכתבת אותה.
   מצרפת לך את מה שכתבתי לגבי כמה שנים ‘האפידורל הוא משאב’- אולי תתחברי.
   אם יתאים לך, אשמח לפרסם חלקים מהתגובה שלך בדף הפייסבוק של האתר.
   תודה,
   לימור

 • ורד

  אוהבת וממליצה על הספר למרות חווית לידה לא פשוטה.
  את ההריון התחלתי עם פחדים נוראיים מהלידה והכאבים הצפויים ועם כוונה ברורה ללדת עם אפידורל ובשאיפה לקבל אותו הכי מוקדם שאפשר. אל הספר של בלאסקאס הגעתי במקרה והוא ליווה אותי בהריון, הקריאה בו נתנה לי הסתכלות אחרת, בריאה יותר, על תהליך הלידה ושחררה אצלי את הפחדים הנוראיים מלידה שהיו כל כך טבועים בי. נרשמתי ללידה בחדר לידה טבעי בלניאדו (אליו מעולם לא הגעתי).
  חוויית הלידה שלי התחילה בירידת מים ללא צירים והמתנה של 3 ימים לבואם, וכשהם הגיעו הם הגיעו במלוא העוצמה בלי שום הדרגתיות, אבל נתקעתי עם פתיחה של 1.5 שעות ארוכות, מפה זריקת טשטוש, פיטוצין (אכן גיהנום) ואחרי שעתיים אפידורל, ירידות דופק של הקטנה ומשם הישר לניתוח לקיסרי. לא היה בלידה שלי דבר וחצי דבר מחווית הלידה לה ציפיתי.
  למרות כל זאת האפקט החיובי של הספר נשאר אצלי ואני עדיין ממליצה עליו לכל מי שנושאת הריון ראשון ולו רק בשביל שינוי התפיסה שהוא מציע. כעת באמצע הריון שני ולמרות החוויה הלא פשוטה מהלידה הקודמת, אני מוצאת עצמי עם ראיה מפוכחת יותר לגבי מידת השליטה שיש לנו על תהליך הלידה וגם כעת יודעת שלמרות הכל הלידה הבאה יכולה להביא איתה חוויה אחרת ומוצלחת יותר ואולי לא. אבל עדיין כדאי לבוא עם הגישה של בלאסקאס ולהיות פתוחה ומוכנה גם לתהליך אחר. ללידה הקרובה שיריינתי מיילדת פרטית בלניאדו, בלי כוונה מוצהרת ללידה טבעית או אפידורלית אל מקווה לזרום עם האופן שבו הלידה תתפתח בתקווה לחוויית לידה מוצלחת יותר.

 • עינב

  מזדהה לחלוטין עם מה שכתבת. קראתי את זה כמה ימים אחרי שילדתי את בני הבכור. ופשוט הרגשתי כאילו אני כתבתי את זה…
  התכוננתי כל כך ללידה טבעית, תרגלתי כל מיני תנוחות ונשימות, והכי רציתי תנוחת 6
  כשהתחילו הצירים משכתי בבית שעתיים עם צירים כל 3 דקות (כל ציר נמשך דקה!) וכשהגעתי לבית חולים גם המיילדות אמרו שאני כנראה אלד מאוד מהר. הייתי מאושרת, כאובה אבל אופטימית שזה הולך להיגמר מהר..
  (לא דמיינתי שמהרגע שהתחילו הצירים ועד הלידה יעברו 20 שעות)
  ישבתי על כדור, קפצתי, שרקתי, שששתי, עמדתי, נשענתי קדימה, נשענתי אחורה, עשו לי עיסוי ומה לא?!
  בכל פעם שבדקו פתיחה, התוצאה הייתה אותו הדבר, פתיחה של 4, ככה במשך כ-9 שעות. והצירים- רק הולכים ונהיים בלתי נסבלים.
  ואז זה קרה, נשברתי! בכיתי ובכיתי, ולבסוף ביקשתי אפידורל.
  בעלי, שידע כמה אני רוצה לידה טבעית, ניסה לשכנע אותי לחכות קצת, אבל שום דבר לא עניין אותי באותו רגע, רק רציתי שהכאבים ייעלמו.
  ואז הם באמת נעלמו, אחרי כ-4 שעות הגעתי כבר לירידת מים ופתיחה של 8, ולא הרגשתי כלום.
  בשעה 22:00 קיבלתי זירוז כי כבר הייתי 4 שעות אחרי ירידת מים (מקוניאלים), ובשעה 24:00 התחלנו ללחוץ.
  שעתיים לחצתי!!! לא ידעתי את נפשי, צעקתי, צרחתי, הכל לחץ לי!
  אחרי שעתיים, בשעה 01:50 ברוך השם הוא נולד, האוצר הקטן הזה.
  הטראומה הייתה שם עד לא מזמן, אבל שמעתי כל כך הרבה סיפורים על שהלידה השנייה קלה יותר, אני מקווה שאכן כך (-:

 • אמא צעירה

  תודה על הפוסט הזה.
  אני שלושה שבועות אחרי לידה שהתחילה כלידת בית,גם אני כמוכן קראתי, עשיתי יוגה,התכוננתי, הרגשתי שאני לומדת ועושה כל שאפשר כדי להתכונן. אני לא מרגישה מרומה, אבל לחלוטין עוד מעכלת את החוויה השונה כלכך מהחוויה שציפיתי לה ומתמודדת עדיין עם ההאשמה העצמית על איך בסוף נשברתי (אחרי 13 שעות של צירים חזקים מאוד מתוכן לפחות 8 שעות בפתיחה 7 וציר של דקה כל שלוש דקות) והתפניתי לבית חולים בשביל לקבל אפידורל, וכמובן גם פיטוצין ועדיין לקח עוד 12 שעות עד שהלידה התקדמה ועוד 3 שעות צירי לחץ עד שהקטנה יצאה.
  תחושת הכישלון וההחמצה הן קשות מאוד,האם לא תירגלתי מספיק? לא הייתי מספיק חזקה? לא דמיינתי מספיק את עצמי יולדת ואותה יוצאת לזרועותיי בתוך הבריכה ששמנו בחדר השינה? האם התמיכה שקיבלתי לא הייתה מספקת?
  שאלות קשות שהולכות איתי כמעט מדיי יום מאז הלידה..
  אז אני מודה, אולי צרת רבים.. אבל לקרוא את הפוסט הזה הקלאת רגשות האשם שלי וגרם לי ממש להרגיש טוב יותר ושאני לא היחידה “שלא הצליחה” להתכנס ולהכיל את הכאב.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× את בהריון או אחרי לידה?