אימא – למה לא מדברים על זה?? – מיומנה של אם חד הורית

מאת : אמא אוסי הורביץ

24 בנובמבר 2010 | 7 תגובות

מתוך אחרי לידה, אמהות חד הוריות, לכל אמא, קושי באמהות

מה זה להיות אמא ? האם זה חלק מהצורך האבולוציוני ? האם זה חלק מן התרבות שלנו ? האם אימהות נתפסת בתרבות שלנו הישראלית כמו שהיא נתפסת למשל באנגליה ? או בגרמניה ? ואולי בארה"ב ?

אני חושבת שעבורי היה ברור כבר בגיל חמש ואולי שש שאני אהיה אמא, זה פשוט היה שם תמיד.

גדלתי בקיבוץ וכמו כל ילד בתקופתי עבדנו בקיבוץ. אני תמיד עבדתי בבתי הילדים וידעתי שיום יבוא וגם לי יהיו משלי.

לימים בגרתי והרצון לאימהות הפך לתשוקה, לחלום אליו אני מתאווה… אבל… לא מצאתי את הזוגיות לה שאפתי וכך מצאתי עצמי בת 38 ועדיין לא אמא.

בהחלטה (האם בחירה? על כך אכתוב בפוסט הבא) קשה ומחשבות רבות החלטתי לממש את האימהות שלי גם אם לבד. החלפתי עבודה ונכנסתי להריון מתרומת זרע.

בגיל 40, לפני שנה וחצי, הפכתי סוף סוף לאמא. עם האמהות הראשונית קיבלתי גם כבונוס דיכאון לאחר הלידה ומתוך הדיכאון למדתי הרבה על עצמי ועל התרבות בה אני חיה.

 אז הנה אני, אוסי הורביץ בת 41+, אמא לאופיר ביתי המקסימה שאני כל כך אוהבת.

 כשהתחלתי לטפל בדיכאון הבנתי ש"הדבר" בדיכאון אחרי לידה הוא הדימוי האימהי הנמוך שהאישה מרגישה שהיא נמצאת בו ומה שהדהים אותי הוא שלא מדברים על זה.

אז למה לא מדברים על זה ??????????

מדוע חברותיי הקרובות ביותר, שליוו אותי לאחר הלידה, לא אמרו לי דבר על רגשות קשים כמו: יש לי ילדה, מדוע אני לא אוהבת עדיין ?, להיות אמא בעיקר סמוך ללידה עייפים מאוד, עייפות שאין דומה לה בשום מקום. האחריות על יצור קטן ומדהים מפחידה. לצאת מבית חולים זה מפחיד !! להניק זה לעיתים קשה ומי שקשה לה חווה זאת בעוצמה רבה  עוד יותר כי היום אם את לא מניקה את "פחות" אמא (לפחות ככה המערכת תופסת אותך) ועוד ועוד מחשבות.

אז למה לא מדברים על זה ?????

 כאשר אובחנתי עם דיכאון מיד סיפרתי לכל חברותיי כמובן ומשפחתי וכל מי ששאל לשלומי (אבל באמת התכוון לקבל תשובה :)) והרגשתי הקלה גדולה.

הווידוי שיש לי דיכאון אחרי לידה בפני קרוביי יקירי ומוקיריי הביא את הנשים הקרובות אלי להיפתח ולספר לי שגם להן היו תחושות דומות אם בחלקן ואם בכולן ואף יותר וכי הן הרגישו חשש לשתף במחשבות ובתחושות את בן הזוג, האמא החמות והחברות.

אז למה לא מדברים על זה ?????????

 השאלה הזו הטרידה את מנוחתי רבות וחפרתי וחפרתי בתוכי וניסיתי למצוא מדוע לא מדברים על כך ?

אני טוענת שאנחנו חיות בחברה שמקדשת את דימוי ה"אמא היהודיה" זו שהבן שלה הוא כל עולמה ותעשה עבורו הכל וכמובן היא תמיד מוכנה לבשל, לכבס,לקפל, לנקות, להניק, להחליף, להלביש, לרחוץ, לקחת לרופא, לחזור מהרופא, לחבק, לנשק, לאהוב עד בלי סוף, לעבוד מחוץ לבית גם, וכמובן היא אף פעם, אף פעם לא עייפה וגם לא היו לה חיים קודמים להיותה אמא והיא בטח ובטח לא מתגעגעת אליהם.

ועם דימוי כזה מושלם איך אפשר בכלל להתווכח??

 ואז בא הדיכאון שאין לו עדיין הסבר רפואי מדוע הוא מגיע לזו ולא לזו ומדוע הוא מגיע בלידה הראשונה או השנייה או השלישית…

והדימוי האימהי יורד ויורד וכל דבר שהאישה עושה נדמה עבורה שנעשה כ"אמא לא טובה".

אז אם אני אמא לא טובה והדימוי האמהי "הנכון" הוא כל כך ברור לנו בחברה שלנו, אז איך אוכל להודות קבל עם ועדה שקשה לי שאני עדיין לא אוהבת את הילד שלי, שלא טוב לי בבית ולא כייף לי באימהות הזו גם אם היא באה ברצון גדול?

אז לא מדברים על זה!

ולא מדברים על זה!

ולא מדברים על זה!

אנו הנשים שמדברות ביננו על הכל באמת על הכל, נכון בנות שאני צודקת, מדברות על ה-כ-ל?

על תחושות אחרות מהדימוי של ה"אמא היהודייה" אנחנו לא מדברות ובכך אנחנו גוזרות על חברותינו, בנותינו החווות דיכאון לאחר לידה ליפול מטה ומטה ומטה וכל זאת בגלל הבושה!!

 כשהבנתי את זה החלטתי שאני לא אשתוק יותר!

אני לא אתן לנשים נוספות לחוות את הקושי שאני חוויתי בניסיון למצוא מה לא בסדר בי ואיך ואיפה מקבלים עזרה.

לכן הסכמתי להיחשף בסרט שהוקרן לא מכבר בערוץ 2 שנקרא "היום שאחרי הלידה" חשיפה שהיתה קשה מאוד עבורי ויותר מפעם אמרתי שלום להפקה לא רוצה יותר, אבל בכל פעם שהתאוששתי הבנתי שאני עושה משהו חשוב מאוד עבור נשים אחרות.

 היום אני מעריכה נשים שקמות ואומרות בקול שהן לא רוצות להיות אמהות, או נשים שאומרות שאימהות היא לא משאת נפשן גם אם הן אוהבות את ילדן בדרכן שלהן.

אני לא מזדהה עם התחושות והרגשות האלו, אבל אני למדתי להעריך את האמת שבדברים האלו.

 בהמשך אכתוב על אמהות חד הורית, אחשוף יותר על הדיכאון שחוויתי והתמודדות ועוד.

נושאים קשורים :

7 תגובות ל- “אימא – למה לא מדברים על זה?? – מיומנה של אם חד הורית”

 1. אוסי, כל כך משמח אותי שאת פה !!

 2. ענת שפרוני הגיב:

  אוסי את מדהימה ! אני אמנם לא אובייקטיבית (כחברה שלך…) ויחד עם זו מעידה שאת אמיתית ואמיצה ובאמת מלאה בטוב – את עושה את הדברים מהמקום של לסייע לנשים באשר הן -נשיקות נשיקות בהערכה רבה ,אני.

 3. נאוה פרנס הגיב:

  אין עליך אוסי! את אלופה!
  כמו שאמרתי לך אחרי שצפיתי בסרט, את אמיצה ואני כולי הערכה אליך על שהצלחת להחשף ולשתף בתקופה הקשה ביותר.
  אופיר מתוקה ברמות שאני בטוחה שהיא הרוויחה אמא לתפארת.
  מחכה כבר להמשך…
  נשיקות.

 4. אוסי יקרה
  קראתיוהתרגשתי מאוד,את אמיצה ואני שמחה בשבילך שצמחת מהמצב הקשה ויש בך את הכוחות והרצון להשמיע את קולך ורגשותייך ולעזור.

 5. שושי הגיב:

  ראיתי את התמונה שלך בפוסט (עוד לפני שקראתי) וזיהיתי את המבט שלך מהתכנית בטלוויזיה
  יש לי אותה מוקלטת ובכל פעם שצפיתי בה בכיתי יחד איתך
  היום אני בחופשת לידה עם תינוק מדהים בן כמעט חודשיים ויש לי ילדה מקסימה בת 4
  אני נשואה ועפ"י כללי הספר הכל כמו באגדות ובכל זאת עם ביתי הבכורה שקעתי בדיכאון ולקח לי זמן לעכל את גודל ה"תיק" שלקחתי על עצמי
  בהריון הזה התכוננתי נפשית לכך שיכול להיות ושוב זה ישתלט עלי, אבל כנראה שזה לא יקרה וההכנה והעבודה העצמית עזרו מאד ברגעים הגבוליים שעברתי בחודשיים האחרונים
  גם אני מדברת ומספרת לכל אחת שרק מקשיבה על המסלול שעברתי, מנסה להראות שזה בסדר ויש גם את היום שאחרי
  כן, הנושא הוא טאבו, לא מדברים על זה, לא מכינים אותך לזה והאמת היא שבטח לא היינו מאמינות וממשיכות בדרכינו גם אם היו מזהירות אותנו נשים אחרות אבל – מה שחשוב הוא שתהיה יותר פתיחות ונשים ידעו שזה קורה (והרבה) ויש פתרונות והכי חשוב שזה בסדר , אימהות היא פאזה שונה לחלוטין בחיים
  תהיי מאושרת

 6. קודם כל, צפיתי בך בסרט ממש לא מזמן, וכל הכבוד לך על החשיפה, ועל הכנות.
  אין ספק שחובה עלינו לשבור את קשר השתיקה, ולהסביר שהכל אפשרי והכל בסדר, כל קשת הרגשות שעוברת עלינו אחרי לידה, החל מהשמחה וההתרגשות המדהימה, ועד "למה עשיתי את זה לעצמי?", כל הרגשות הם בסדר, והם לא עושים אותנו פחות אימהות, או אימהות פחות טובות.
  אני נזכרת עכשיו בחברה לעבודה, שנכנסה להריון אחרי 2 הפלות, וטיפולים, שהתקשרה אליי 3 שבועות אחרי הלידה שלה, בבכי, שהיא מצליחה לטפל בילדה, והכל כאילו בסדר, אבל היא לא מבינה למה, למה היא היתה צריכה את זה, מה היה רע לה בחיים לפני הילדה….
  והסיבה היחידה שהיא התקשרה דווקא אליי (אז עוד לא הייתי דולה), היא שאני היחידה, מכל הנשים סביבה, שאמרה לה, שיכול להיות שזה מה שהיא תרגיש, שיכול להיות שהיא לא תתאהב בתינוקת שלה מיד.
  אין לי מילים לתאר עד כמה חשוב השיתוף שלך, בחוויות, ברגשות, כדי שכל הנשים יבינו, שזה בסדר, ומותר להרגיש הכל, וגם אם נכנסים לדיכאון, זה בסדר, וניתן לטפל.
  כל הכבוד על החשיפה והשיתוף.

  מלאכי דולה
  דולה – תומכת לידה
  מדריכת הכנה ללידה
  דולה לאחר לידה
  מטפלת בשמנים ופרחי באך
  משווקת אלופירסט
  נייד 054-2429622
  http://WWW.MALACHY.DULOT.ORG.IL
  mailto:maldoula2@gmail.com

השאירי תגובה

אולי יעניין אותך לקרוא גם :

באיזו משפחה של 'אבא, אמא, שני ילדים' אני כל כך מקנאה?

מאת : אחת וזהו

14 במרץ 201115 תגובות

מתוך להביא עוד ילד?, לכל אמא

אני קולטת, בהמשך לכמה אסימונים שנפלו במהלך הוויפאסנה, שאני משווה את עצמי למודל משפחתי דמיוני- לא סתם אבא, אמא, שני ילדים. אלא 'אבא, אמא, שני ילדים' פלקאטיים ומדומיינים לחלוטין.

פתאום נפרשת לפני כל קשת המשפחתיוּת האפשרית – לא החל ברווקים וכלה במשפחות מרובות ילדים, אלא דווקא הקשת האינסופית של האפשרויות בתוך המסגרת הסכמטית הזאת של אבא, אמא, שני ילדים.

על תבונה ורגישות של הריון שני

מאת : חני סער

11 במאי 201215 תגובות

מתוך דיכאון אחרי לידה, הריון, יומן הריון, שיתופים אישיים

אז זהו. זה רשמי. אפשר לברך ולהגיד מזל טוב. אני בהריון, שני במספר.

ויחד עם כל הברכות, והאיחולים, אני מרגישה ריקנות, ממש מכריחה את עצמי להתרגש. אני לוקחת את ההריון הזה באדישות מסוימת מחד, ובפחדים וחרדות מאידך. נשמע פרדוקסלי ? גם לי, כך בדיוק אני חשה.

אף אחת לא הכינה אותי לשני הלילות האומללים במחלקת יולדות

מאת : לימור לוי אוסמי

10 באוקטובר 20103 תגובות

מתוך הריון, מחלקת יולדות

חברותיי היולדות – אל תהיו כנועות. אל תפחדו. אל תעשו מה שאומרים לכן רק כי אמרו לכן. זה נכון (לדעתי) לכל שלב בחיים, לכל ראיון עבודה, לכל שיחה עם הבוסית, לכל התנהלות מול גורמי סמכות, וזה בודאי נכון לחדר הלידה ולימי האשפוז שלאחריה. אז מה אם האחות אמרה? אז מה אם ביקשו? אז מה אם "כולן" עושות את זה? אם זה מטומטם, חסר הגיון, נוגד את העקרונות שלכן, עושה לכן רע – הגידו "לא".

נעים לי להכיר

היי, איזה כיף שאת כאן. אם כשאת קוראת את התכנים את מרגישה בבית, אם מעניין אותך לעזור לעצמך להתפתח ולצמוח דרך המעבר להורות. אז תלחצי כאן, אולי יענין אותך להיפגש איתי 

כשמה שעזר בעבר כבר לא עוזר כשאני אמא לתינוק

כלי יעיל להתמודדות עם רגשות אשם

רוצה לקבל את התכנים החדשים מהאתר?

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)