מה זה דיכאון אחרי לידה והאם זאת עצבות
אחרי לידה,  דיכאון אחרי לידה,  תחושות מגוונות אחרי לידה

איך תדעי אם זה דיכאון אחרי לידה או עצבות חולפת?

במאמר שלפניכן תוכלו למצוא מידע בהיר ונגיש על מה זה דיכאון אחרי לידה ומה ההבדל בינו לבין עצבות חולפת ואופיינית לתקופה שאחרי הלידה. אם יש שאלות שלא התייחסתי אליהן, תרגישו בנוח לכתוב לי, ואענה בשמחה.

מה זה דיכאון 'רגיל'?

דיכאון הוא שם שפסיכיאטרים נתנו לאוסף מסוים של סימפטומים, כדי לסמן התנהגות רגשית ופיסית שהיא מכאיבה ועוצמתית במיוחד, ומתבטאת בסבל ומצוקה נפשית משמעותית שנמשכת לאורך שבועיים ברצף לפחות.

מהם הקריטריונים לאבחון של דיכאון?

כדי שיהיה קל יותר לטפל בכאב הנפשי, הפסיכיאטרים סימנו קווים כלליים שיעזרו לשים לב להבדלים בין עצב, סבל וכאב אופייניים העולים וחולפים כחלק ממהלך החיים, לבין כאב וסבל נפשי עוצמתי שפוגע בתפקוד ונמשך לאורך זמן.

לכן, שני הדברים המרכזיים באבחון של דיכאון יהיו:

* משך הזמן הוא שבועיים ברצף לפחות – רוב הכאבים הנפשיים של האדם מגיעים בגלים, עולים וחולפים, וממצים את עצמם תוך מספר ימים. אחד הקריטריונים החשובים לאבחון דיכאון הוא כאשר העוצמה של התחושות, הרגשות והמחשבות היא גבוהה ונמשכת לאורך רוב היום, בכל יום, למשך שבועיים ברצף לפחות.

* מצב רוח דכאוני או ירידה משמעותית בהנאה ובעניין – אחד הדברים האופייניים לדיכאון הוא אובדן היכולת ליהנות ולהתעניין בדברים שבדרך כלל גרמו להנאה או עניין. כאשר חוסר ההנאה והעניין, שמתבטאת באותה תחושה שהכול תפל וריק, נמשכת לאורך רוב היום בלי הפוגה, ללא צחוק, הנאה, וסיפוק מדברים, זה יהיה קריטריון נוסף לאבחון דיכאון, במידה והמצב נמשך למשך שבועיים ברצף לפחות.

בנוסף לאלו, יש קריטריונים נוספים המשמשים לאבחון דיכאון, כאשר לפי הגדרה יש לבדוק אם לפחות חמישה מהם מתקיימים למשך שבועיים ברצף לפחות:

1.שינויים משמעותיים בתיאבון – יכולים להתבטא בירידה משמעותית בתיאבון, ברצון לאכול ובהנאה מאוכל, גם כשיש זמן לאכול וגם כשיש מאכלים אהובים על השולחן, וכתוצאה מכך ישנה ירידה מהירה במשקל. לחילופין, יכולה להיות גם עלייה משמעותית בתיאבון, אכילה תדירה ותכופה שלא הייתה בעבר, ועלייה מהירה במשקל.

2. שינויים משמעותיים ביכולת להירדם ולישון– קשיי שינה הם אחד הדברים האופייניים למצבי דיכאון, ובתקופה שאחרי הלידה, שיש בה באופן טבעי הפרעות מרובות של שינה, מדובר על קושי להירדם ולישון ברצף גם כשהתינוק ישן או לא נמצא ליד היולדת. כלומר, בתקופה שאחרי הלידה הפרעה בשינה תהיה קשיים בשינה גם כשאין הפרעה בשינה מצד התינוק.

3. האטה – הלך הרוח הדיכאוני מאופיין בקושי לעשות את משימות היומיום הדורשות מאמץ פיסי או מנטלי, גם אם הן קלות. למשל, להתלבש, להתקלח, לעשות רשימת קניות, וכדומה. בתקופה שאחרי הלידה הגיוני שיהיה קושי בגלל העייפות המוגברת, ולכן תשומת הלב היא על האופן שבו נעשים הדברים הבסיסיים והאם ישנם רגעים בהם יש כוח ויכולת לבצעם והאם מידת ההאטה והקושי בביצוע משימות משתנה לאחר שינה בלילה ומנוחה.

4. תשישות – הכוונה לתשישות משמעותית ואנרגיה ירודה שנמצאת ונוכחת לאורך רוב היום, כל יום, עם מעט מאוד או בכלל בלי רגעים של כוח ואנרגיה, גם למטלות היומיום. בתקופה שאחרי הלידה נשים רבות סובלות מתשישות, לכן כדאי לבדוק האם מצב התפקוד, התשישות ועוצמת הרגשות משתנה לאחר שינה בלילה או לאחר מספר ימים של מנוחה.

5. חוסר ערך עצמי ואשמה מופרזת– הכוונה לחוסר יכולת לראות דברים טובים שהאישה עושה ביומיום, ראייה שלילית מאוד, דיבור עצמי רווי בהלקאה עצמית ושנאה עצמית, האשמה עצמית גבוהה גם על דברים שלא קשורים אליה ולא נעשו בגללה. אשמה היא דבר נפוץ אצל אמהות אחרי לידה, לכן במצב דכאוני מדובר על רמה גבוהה של חוסר ערך עצמי ואשמה יחד עם חוסר יכולת לראות את הדברים הטובים שהאמא עושה, וכשהדיבור העצמי השלילי נעשה רוב היום, כל יום, ולמשך שבועיים ברצף לפחות ואינו משתפר בצורה ניכרת גם לאחר שינה בלילות ומנוחה..

6. קושי לחשוב, להתרכז ולקבל החלטות קטנות– בתקופה שאחרי הלידה ישנה עייפות אופיינית שמקשה על היכולת לחשוב ולהתרכז, אך במצב של הלך רוח דכאוני, מדובר בקושי בעוצמת עייפות גבוהה שמרגישה כמו מיסוך התודעה ומקשה על החשיבה, הריכוז והיכולת לקבל החלטות, גם כשמדובר במשימות פשוטות של היומיום כמו מה לקנות מהסופר או איזה בגד ללבוש, והוא מתקיים כל יום, למשך רוב היום ולשבועיים ברצף ואין שינוי משמעותי גם לאחר שינה בלילות ומנוחה.

7. מחשבות אובדניות– לפעמים הלך הרוח הדכאוני מתבטא במחשבות על רצון למות, יחד עם תכנית התאבדות או בלעדיה. גם לנשים שאינן בדיכאון יכולות מדי פעם לעלות מחשבות על רצון להיעלם, לא להיות או מחשבות על מוות, בגלל שהמציאות קשה, אך במצב דכאוני המחשבות חוזרות ולא חולפות והן לא מגיעות מקושי רגעי תוך ידיעה שאין רצון אמיתי למות, אלא מעידות על מצוקה משמעותית שמצריכה התייחסות ♥.

פרחי באך בהריון ודיכאון אחרי לידה
להכניס נשימה

האם הקריטריונים לאבחון דיכאון אחרי לידה שונים מהקריטריונים לאבחון מדיכאון רגיל?

לא. דיכאון אחרי לידה נחשב בשדה המקצועי לדיכאון רגיל שמתחיל בחודשים שאחרי הלידה.

איך אפשר לדעת אם זה דיכאון אחרי לידה או עצבות חולפת?

הדברים המרכזיים ששונים בין עצבות חולפת לבין דיכאון הם:

  • עוצמת הקושי והסבל הרגשי.
  • משך הקושי לאורך היום והשבוע.
  • מידת ההשפעה על החיים.

בעצבות וכאב שהינם חלק מהאתגר בהסתגלות והשינוי אחרי לידה, העוצמה מגיעה בגלים שעולים ובאים, ומתקיימים לצד רגשות חיוביים אחרים. כלומר, נשים אחרי לידה מרגישות גם עצבות וגם שמחה, והרבה פעמים מרגישות גלים של עצבות, אשמה, תסכול ותשישות (שגם הם קשים להסתגלות והרבה פעמים מבקשים התייחסות), הנמצאים ליד גלים של שמחה, עונג, סיפוק וגאווה.

הלך הרוח הדיכאוני מאופיין בעוצמה של קושי רגשי שאינה נוטה להגיע בגלים עולים ויורדים, אלא מרגישה כמו ערפל תמידי, חושך גדול, בור שנופלות אליו ללא אפשרות ליציאה. זה מרגיש כמו עצבות וכאב סטטי שנמצאים רוב היום ואינם חולפים, ומקשים בחיבור עם התינוק, ביכולת ההנאה, במחשבות וברגשות קשים שעולים, ולפעמים גם בביצוע של מטלות היומיום.

אם אישה מתפקדת היטב ומבצעת את משימות היומיום, האם זה אומר שהיא לא בדיכאון?

לא, תיפקוד משימות היומיום הוא רק אחד מהקריטריונים לאבחון דיכאון ואינו מעיד על כך שאישה איננה בדיכאון. בפועל, נשים רבות מצליחות בהסתרה של רגשותיהן, מחשבותיהן ומצוקותיהן הרגשיות, ועושות מאמץ גדול כדי לתפקד ולהציג כלפי חוץ נראוּת מתפקדת, מחשש לביקורת חיצונית ופנימית, מה שפעמים רבות מקשה עליהן ועל הסביבה שלהן לסייע להן בתמיכה ועיטוף שיעזרו להן לעבור את התקופה בשלמות רגשית.

דיכאון אחרי לידה
להיות יחד עם התינוק שעות ממושכות, יכול להיות קשה לרוב האמהות

מה אם אישה אחרי לידה מרגישה גם עצבות וגם שמחה בו זמנית?

עצבות ושמחה בו זמנית זה אחד הדברים האופייניים לתקופה שאחרי הלידה ואינם מעידים על הלך רוח דכאוני. (למאמר 'כאבים רגשיים הם חלק בלתי נפרד מהתקופה שאחרי הלידה' לחצי כאן). בתקופה שאחרי הלידה נשים חוות תחושות של אבל ופרידה מהחיים הקודמים, נכנסות לתקופה מאתגרת רגשית ופיסית, לא ישנות בלילה, וזה מעלה בהן תחושות עוצמתיות שלא נוח או נעים להן להרגיש.

קיומן של רגשות לא נוחים וקשים להתמודדות לצד רגשות נעימים ומרחיבי לב, זה המצב הנורמלי והרגיל של נשים אחרי לידה והוא בדרך כלל אינו דכאוני, אך הוא יכול להיות מאתגר מאוד להתמודדות, לעלות כאבי עבר, אשמה, רגשות עוצמתיים, ריחוק מהתינוק והתנהגות שרחוקה מהאמא שרוצות להיות, ולכן גם הם מבקשים התייחסות ולפעמים גם עזרה מקצועית כמו ליווי רגשי.

איזה דימוי מסביר את ההבדל בין עצבות חולפת לבין דיכאון?

אני נעזרת בדימוי הזברה כדי לתאר את המצב הרגשי האופייני של נשים אחרי לידה, המתמודדות גם עם תחושות משמחות (הצבע הלבן בפסי הזברה) וגם תחושות לא נוחות, לא נעימות, קשות ומאתגרות מאוד (הצבע השחור בפסי הזברה).

דימוי הזברה מאפשר לנשים לשים לב האם במשך היומיום יש להם גם רגעים משמחים, קלים, מקרבים, נעימים, ולבדוק האם יש גם הנאה ועניין בתוך היומיום, למרות הנטייה הטבעית של הקושי והעצבות להשתלט.

דיכאון אחרי לידה תחושות מגוונות זברה
דימוי הזברה לתחושות אחרי לידה: גם שחור וגם לבן

לעומת זאת, במצב של דיכאון, יש מעט מאוד או בכלל אין שמחה, התרגשות, חיבור, הודיה, הנאה, עניין, סקרנות (אותם פסים לבנים של הזברה) ברוב היום למשך תקופה של שבועיים לפחות, והתחושה הפנימית תהיה שחורה או אפורה כהה, שהדימוי המתאים לה הוא סוס שחור אפרפר.

  • אם עולים לכן דימויים נוספים, אשמח לשמוע. תכתבו לי.
דימוי הסוס השחור לתיאור הלך הרוח הדכאוני

האם אישה בדיכאון אחרי לידה משוגעת?

כלל וכלל לא. אדם המתמודד עם דיכאון הוא אדם רגיש שנפגש עם כאב, שבר ואובדן בחיים, שנסיבות החיים שלו לא קלות או קשות מאוד, והגוף והנפש שלו מוצאים את הדרך לחצות את הכאב והשבר על ידי הנמכה של המעורבות במציאות, התנתקות, והימנעות. על ידי טיפול מתאים, מתן מקום לשבר ולכאב ובדיקה האם אפשר לשנות ולהקל על המציאות, יכולה להיות הקלה משמעותית ומעורבות חזרה בחיים, על פי הקצב האפשרי.

איפה אפשר לאבחן דיכאון אחרי לידה?

אנשי המקצוע בקהילה האחראים לאבחון של דיכאון אחרי לידה הם פסיכיאטרים ופסיכיאטריות (רופאים ורופאות בהכשרתם) ואפשר לפגוש אותם במרכזי בריאות הנפש של האישה או באופן פרטי.

אבחון פסיכיאטרי חשוב כדי לעזור במתן הכדורים המתאימים, במידה ויש צורך, בהפניה לסוג טיפול המתאים להתמודדות עם המצב הנפשי הספציפי, בבדיקה האם מדובר בדיכאון או אולי בבעיה רגשית אחרת (חרדות, פוסט טראומה, הפרעה טורדנית וכדומה), ובהפניה לבדיקות רפואיות נוספות במידת הצורך.

כדאי ללכת למרפאות ולפסיכיאטריות שמומחיות בתחום הרגשי של נשים אחרי לידה, כדי לקבל את האבחון והמלצות לטיפול המתאים ביותר. למשל, מרפאת חווה בשיבא, בריאות הנפש של האישה באיכילוב, ומרפאת הילה בבית חולים הדסה. את ההפניה לאבחון מעניקים רופאי ורופאות המשפחה.

במידה ויש רצון לעשות אבחון פסיכאטרי, אך יש קושי רגשי שמונע לגשת לאבחון, אני אוכל לעזור בזה במפגשי הליווי שאני עושה, בהם אפשר לתת מקום לכל החששות ולבדוק יחד מה יכול לסייע כדי לבצע את האבחון החשוב.

למה הכוונה ב'דיכאון קל' אחרי לידה?

דיכאון נע על רצף, ויש דיכאון קל, דיכאון בינוני ודיכאון קשה, כאשר רוב הנשים שאובחנו מתמודדות עם דיכאון קל. הכוונה שמידת הפגיעה בתפקוד היומיומי של האישה במשפחה, בעבודה ובחיי היומיומית נפגעת פחות מאישה מדיכאון קשה, היא אינה נמצאת בסכנת אובדנות, והאפשרות שלה לטפל ולהתמודד עם הדיכאון היא גבוהה ומציאותית. יחד עם זה, כדאי לדעת שגם דיכאון 'קל', נחווה כקשה מאוד ולפעמים גם בלתי אפשרי עבור הנשים שמתמודדות, ואין להקל בו ראש.

תינוקת לא נרדמת על הכתפיים של אמא
תינוק שבוכה הרבה הוא אחד מהדברים שגורמים למצוקה רגשית אצל אמהות

האם צריך ללכת לאבחון לפני טיפול?

לא. הטיפול שנמצא יעיל להתמודדות עם דיכאון קל הוא טיפול בדיבור, בעיקר בגישות קוגניטיביות- התנהגותיות כמו CBT ו ACT (תרפיית קבלה ומחויבות) ואפשר להתחיל טיפול ברגע כשמרגישים כאב רגשי מכל סוג ויודעות איזה סוג טיפול יעזור ומי אשת המקצוע שרוצות ללכת אליה.

מתי כדאי להתחיל לטפל?

מנקודת מבטי, כדאי ליצור קשר עם גורם מטפל ברגע שיש רגשות עוצמתיות שקשה להתמודד איתן ומעוררות מצוקה רגשית, חששות ופוגעות בהתנהגות וברווחה הנפשית. לפעמים רק ייעוץ חד פעמי נקודתי יספיק כדי להרגיע, להסביר ולתת כלים להתמודדות, ולפעמים יהיה צורך בליווי או טיפול ארוך יותר. ככל שהפנייה מוקדמת יותר, כך יש סיכוי גבוה יותר למנוע דיכאון אחרי לידה.

מי הכתובת בקהילה שאליה אפשר לפנות כשיש חשש לדיכאון אחרי לידה?

אחיות טיפת חלב או רופא/ת המשפחה.


כאן תוכלי למצוא את שאלון אדינבורו לאיתור דיכאון אחרי לידה, המחולק בתחנות טיפת חלב.


יש לך שאלות נוספות? ממש אשמח לענות, תכתבי לי כאן.

כאן הפרטים על תהליך הליווי והייעוץ איתי.

וכאן יש עוד מאמרים שכתבתי:
האם כאב רגשי בהריון ואחרי לידה מעיד על כך שמשהו לא תקין?


חוסר שינה אחרי לידה – לא כולן סובלות אותו דבר


אהבה לתינוק שעוד לא הגיעה, מה אפשר לעשות?


שלכן,

לימור

מלווה רגשית נשים אחרי לידה יוצרת האתר.
אפשר ליצור איתי קשר דרך הודעה למייל או לווטסאפ : medabrot.imahut@gmail.com 052-2835020

לדף הפייסבוק של 'נשים מדברות אמהות'

מלווה רגשית נשיםבהריון ואחרי לידה, יוצרת האתר 'נשים מדברות אמהות'. נפגשת עם נשים בכרכור ובשיחות וידאו. לפרטים וקביעת מפגש אפשר ליצור איתי קשר בהודעה - 052-2835020.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× את בהריון או אחרי לידה?