חיפוש
Close this search box.
ליווי רגשי בהורות

ליווי רגשי אחרי לידה | אמהות לתינוקות

להיות אמא בשנתיים שאחרי הלידה שונה מכל תקופה אחרת בהורות, היא שונה מלהיות אמא לילדים ביסודי או בגיל ההתבגרות, מפני שהתקופה הזו היא שלב הורי ייחודי, המפגיש אותנו עם היבטים ואתגרים שלא מתרחשים בתקופות חיים אחרות בהורות.

במשך השנתיים שאחרי הלידה נשים עוברות טרנספורמציה רגשית, פיסית ורוחנית, הן מתמודדות עם התחלה חדשה ועצומה, מתאוששות גופנית ורגשית מהלידה, הן מתמודדות עם אובדן של חייהן הקודמים ומציאות שלא תמיד תומכת, עם אינספור עצות, עם חוסר שליטה בסדר היום, הן מתמודדות עם ניגודים של תחושות, אינטנסיביות של טיפול בתינוק, וכל זאת במחסור עצום של שינה.

ליווי רגשי בהורות בשנה שאחרי הלידה
ואיך זה בשבילך?

להביט בעיניים חדשות על אתגרים מוכרים

בניגוד לתדמית המאושרת והמספקת שיש להורות אחרי הלידה, בפועל נשים רבות נושאות איתן צלקות וכאבים מהתקופה הזו. תחושות לא מדוברות שעולות עד שנתיים אחרי הלידה יכולות 'להיתקע', להכאיב, להעיב על אמהות ועל מערכת היחסים עם הילדים גם בהמשך ההורות.

בליווי רגשי אחרי לידה יש ההזדמנות לתת מקום למה שמבקש שינוי ותשומת לב. זאת האפשרות הרדיקלית לשים לב שיש אותנו כאמהות – שמרגישות, חוות, מתלבטות, צומחות, מתאכזבות, מתעצבות, כועסות, ומגדלות את עצמנו לצד הילדים. זאת הבחירה להתמודד, כדי שההווה והעתיד יהיה קל יותר.

ליווי רגשי אחרי לידה יוצא מנקודת הנחה שאת הלידה או את הילדים שקיבלנו לא בחרנו ואין באפשרותנו לתקן או לשנות, אך כמעט תמיד יש אפשרות למצוא עמדה רגשית חדשה, נקודת מבט נוספת שתעזור להתמודד עם התנהגויות, דילמות וחוויות רגשיות בהורות. 

לאט לאט, עם חמלה, רכות, ותשומת לב ערה, נשים שעוברות תהליך ליווי בהורות מביטות בעיניים חדשות על האתגרים שלהן, מוצאות פיתרונות שעולים בהן ומפתחות דרך וגישה עצמאית. גם אם שוב דבר לא משתנה במציאות, הדרך בה הן מחזיקות את המציאות מתחילה להשתנות, ובכך להקל עליהן ולהעניק להן תחושה של מסוגלות וכוח.

ליווי רגשי בהורות אחרי לידה
מבט שמשתנה

להתחבר אל מקורות הכוח, האיזון והתבונה

ליווי רגשי אחרי הלידה עוסק בהתמודדות עם תחושות שמרגישות 'יותר מדי', או שקשה להתמודד איתם, כמו: אשמה, תסכול, ייאוש, כעס, חרטה, רצון מוגבר להיות לבד, קושי עם תלות, חוסר חיבור או הנאה מההורות, קושי לקבל או לבקש עזרה, קושי רגשי עם ההנקה, צורך בשליטה ומושלמות, רצון להגשמה שאין לו מימוש, תחושות מגוונות מול הילדים הגדולים ועוד.

ליווי רגשי אחרי לידה גם מסייע בהתמודדות עם אתגרים קונקרטיים בתקופה, ומכוון להתבוננות פנימית בנושאים כמו: חזרה לעבודה, הערות וציפיות מהסביבה, קושי להירדם גם כשהתינוק ישן, התמודדות מול הילדים הגדולים והאתגרים מולם, תחושות לקראת ההסתגלות לגן/משפחתון, אתגרים מול ההורים והמשפחה, התלבטויות לגבי הנקה, ועוד.

בכל שלב ואתגר, המטרה היא לעזור את האישה להתחבר אל מקורות הכוח, האיזון והתבונה שקיימים בה.

קצת עליי

שמי לימור לוי אוסמי, אני בת 44, אמא לשניים (14.5, 8), ונשואה לרועי. המעבר להורות הראשונה, היה התקופה המאתגרת בחיי, ועברתי תקופות מאתגרות בחיים. לא הייתי בדיכאון, רק אישה רגישה שמתמודדת עם משהו שלא הכינו אותה לו.

המהפך של ההורות הזיז בי הרים, הפגיש אותי עם תהומות של קושי וייאוש, אך גם הצמיח אותי בצורה שלא יכולתי לדמיין. בזכות הקושי הרגשי שלא ציפיתי לו, הייתי חייבת להתמודד. מצאתי בעצמי כוחות נפש וכלים שלא הכרתי, אילצתי את עצמי להיפרד מרצון להיות מושלמת ונהדרת, להתמודד עם אי וודאות וחוסר שליטה, להיפרד ממה שאין ביכולת שלי לשנות, וללמוד להעריך את האישה והאמא שאני.

בזכות ההורות למדתי להקשיב לעצמי, להקשיב לילדים שלי, להקשיב לנשים שעוברות תהליכים של קושי וגילוי בתוך ההורות. למדתי לזנוח פרדיגמות של שחור או לבן, למצוא את דרך האמצע, ולהבין את היופי ביכולת להחזיק מורכבות וסימני שאלה.

את השיטה והדרך בה אני מלווה אני מפתחת דרך איסוף של שיטות מגוונות להקשבה וקשר פנימי ועם הזולת. למדתי את גישת ACT (תרפיית קבלה ומחויבות), מיינדפולנס, MSC (חמלה עצמית מבוססת מיינדפולנס) BOT (תקשורת בשדה הלידה), טראומה בשדה הלידה, התמקדות (focusing ), מבוא לבודהיזם, עיסוי שבדי, עיסוי נשים בהריון, וגם למדתי גם תואר ראשון בפסיכולוגיה, ותואר שני בלימודי מגדר.

יש לי ניסיון וידע רב בהקשבה וליווי של נשים בשנה שאחרי הלידה, ואשמח ללוות אותך בדרך שלך.

איך ואיפה המפגשים מתקיימים

המפגשים מתקיימים בכרכור, אצלי בקליניקה בבית, או בשיחות וידאו (בזום שכולנו הכרנו).
ניתן ואפשרי לקיים את המפגשים עם התינוק/ת.

כל מפגש אורך בין שעה לשעה ורבע, ונערך אחת לשבוע/לשבועיים.
בשל הדינמיות של התקופה שאחרי הלידה, אין חובה לקבוע יום ושעה קבועים.

עלות כל מפגש הוא 290 ₪.
מחיר סולידרי לתקופת הקורונה, למי שזה יעזור לה: 250 ש"ח..

כדי לקבוע פגישה או לשאול שאלה- אפשר ליצור איתי קשר דרך הטלפון או המייל: 052-2835020 או למייל: medabrot.imahut@gmail.com

אני ממליצה להכיר אותי ואת נקודת המבט המקצועית שלי דרך קריאה כאן:
קצת עליי – עליי כאישה, כאדם, הצד האישי שבי.
הבלוג שלי – כדי להכיר את נקודת המבט המקצועית שלי.
דף הפייסבוק של 'נשים מדברות אמהוּת' – כדי להכיר את השפה, המילים, הטון הרגשי שלי.

אשמח להכיר ולהיפגש ולצאת איתך לדרך הורית חדשה,

לימור

לימור לוי אוסמי
נעים להכיר 🙂
× טיפול וליווי רגשי לאמהות