חודשיים אחרי לידה ומרגישה כמו אמא מקולקלת
דיכאון אחרי לידה

אני חודשיים אחרי לידה, ומרגישה כמו אמא מקולקלת. על מה אני בוכה? באיזו זכות? הרי יש לי תינוקת בריאה

 

אני חודשיים אחרי לידה, אם לארבע בנות ושחקנית כל-כך טובה. כבר חודשיים שאני מחכה שזה יעבור, אומרת לעצמי שזה רק עניין של זמן, קוראת בסתר כתבות, נכנסת לפורומים, מתעניינת. כבר חודשיים שאני כל כך מודעת לעצמי, עד שאני לא מודאגת, משדרת לכולם שהכול בסדר.

כשמתקשרים לשאול מה נשמע אני עונה ש"הכול בסדר" ועושה הכל כדי שקולי ישמע תקין. ואם אני בוכה באותו רגע שמתקשרים (אירוע מאוד שכיח), אז אני פשוט לא עונה, מחכה שזה יעבור וחוזרת למי שהתקשר, רק שלא יגלו. אני לא יכולה להעמיס על היקרים לי את הקשיים שלי. חוץ מזה, איך אסביר את זה? הרי יש לי תינוקת בת חודשיים, בריאה ושלמה בידיים– אז על מה לעזאזל אני בוכה?? באיזו זכות? תתביישי לך! פשוט חוצפה! אמא מקולקלת!

בפנים אני מרוסקת, מרגישה מחנק בגרון כל הזמן

בפעמים המעטות שאני יוצאת מהבית, אני מקפידה להתאפר, למרוח מייק-אפ שמסתיר מצוין את העיגולים השחורים של חודשיים בלי שינה. אני מורחת קרם שמוריד את הנפיחות בעיניים מהבכי הממושך, מפזרת סומק, שמעלים את החיוורון, ומושחת אודם בוהק על שפתיים שמחייכות חיוך ענק מול המראה. אפילו אני כמעט מאמינה לעצמי ש"הכול בסדר". כל מי שנתקל בי מחמיא לי שחזרתי לעצמי כל כך מהר, "את נראית נהדר" הם אומרים.. אפילו בטיפת חלב התפעלו מהאמא החיונית, לו רק היו יודעים ששעה לפני זה בקושי הצלחתי לגרד את עצמי מהמיטה.

שחקנית טובה. ממש אלופה. ואני מחכה. מחכה כבר להגיע הביתה להוריד את המסכה, אבל גם שם מחכה לי קהל. קהל רך בשנים בדמות בנותיי האהובות שרוצות את אמא שלהן, אמא שלהן השמחה, המתעניינת, האמא שלהן שמחבקת. אז המסכה נשארת עוד קצת. ואני מודה על החסד הזה, שאני בכלל מצליחה לעטות את המסכה.

בפנים אני מרוסקת…מרגישה מחנק בגרון כל הזמן, לא מצליחה לישון, כל הזמן במיטה, מחכה שהיום יעבור ובלילה לא מצליחה להירדם. מנסה למצוא משמעות לכל זה, לחפש תקווה בדמות היום שאחרי אבל כלום לא עוזר. יש לי עוד שלוש בנות גדולות, שאני מרגישה שאני מרסקת גם אותן נפשית כל יום. כשהן מגיעות לבית אני מחכה כבר לשעת השינה שלהן כדי שאוכל לייבב לי בלי שהן יראו. כמה זה קשה לעצור את הדמעות, לשלוט על הבכי.

קרה שברח לי לידן, הן כל כך נבהלו."מה קרה אמא? למה את בוכה?" והעיניים הפעורות שלהן שידרו את המצוקה של כל ילד שרואה את אמא שלו בוכה."קיבלתי מכה", אמרתי ואחרי שהרדמתי אותן המשכתי לבכות ושנאתי את עצמי עוד קצת (אם זה בכלל אפשרי), שאיפשרתי לבנות שלי לראות את זה.

ובעלי? הוא כועס עליי

והתינוקת בת חודשיים, המסכנה שלי. כשהיא ערה אני מחכה שהיא תישן וכשהיא בוכה אני בוכה יחד איתה. אמא מקולקלת, כבר אמרתי? אמא מקולקלת שמקפידה לחייך אליה מבעד לדמעות. על כל מקרה שתראה פנים מחייכות מולה, רטובות מדמעות ומחייכות. פלא שהיא לא מחייכת בחזרה? לפעמים אני בורחת החוצה לחצר – מרגישה שאני נחנקת, שאין לי אוויר, שאני חייבת לברוח אפילו לרגע, או לתמיד.

ובעלי? החבר הכי טוב שלי? הוא כועס עליי. אתן מבינות? אני טובעת והוא – כועס עליי. אנחנו לא מדברים יותר מחודש, ממש לא מחליפים מילה. השוטף מתנהל במיסרונים, הוא ישן בסלון, אין קשר עין, אין מגע, שכחתי איך הוא ניראה. הוא מבצע את המטלות בבית, מטפל בבנות, לוקח ומחזיר, מסדר ומכין, אבל בדממה צועקת. הוא – כועס עליי.

אם לא הייתי כל כך עצובה בחיי שהייתי צוחקת מהבדיחה. אהבת חיי נוטשת אותי בתקופה הכי קשה שלי, כשאני חלשה וחסרת אונים. הוא, שנשבע לי תחת חופה לשמור עליי כעל בבת עיניו, הוא משאיר אותי להתבוסס לבדי בבור עמוק וחשוך. בשברירי התקווה שיש לי ליום שהוכל יעבור, אני מוסיפה עוד בקשה אחת – שאני אוכל לשכוח לו את זה ולזכור לו חסד נעורים. שאני אצליח לשחזר את הימים הרבים שלא יכולתי לנשום עד הסוף מרוב אושר, מרוב שמחה על הבעל שזיווג לי אלוקים, ולסלוח לו ואולי אחר כך גם לעצמי.

אין לי אומץ לספר, הבושה גדולה מדי

שוב בטיפת חלב, מאופרת למשעי, מריחה נהדר. חנוקה מדמעות בחדר המתנה. זהו, הפעם כשאכנס לחדר והאחות תשאל מה שלומי אני אספר – אני אספר הכל, על איך שאני מקולקלת, על שאני רוצה למות, להיעלם, על שאני מבקשת, מתחננת לעזרה כי אולי מחר כבר לא יהיה לי כוח לבקש, כי אולי עד מחר כבר לא אהיה.

היא קוראת לי לחדר ואני נכנסת, יושבת בכסא ומחכה. מיד כשהיא תשאל לשלומי אני אספר. אבל היא לא שואלת. היא שואלת מה שלום התינוקת, איך היא אוכלת, מה היא עושה, האם היא כבר מחייכת, ואין לי אומץ לספר על עצמי. הבושה גדולה מידי. אבל חנוק לי בגרון, רוצה לבכות. ואז בחיסון אני מוצאת את ההזדמנות המושלמת להתפרק. היא דוקרת את התינוקת שלי, התינוקת בוכה, ומיד אני מצטרפת אליה בהתייפחות לא סבירה. עדיף שיחשבו שאני אמא היסטרית מאשר אמא מקולקלת.

אחרי עוד לילה של מחשבות שאפילו הדף לא סובל, הבוקר החלטתי שאני פונה לעזרה. לא יכולה יותר. יודעת שכל רגע יגמר לי המזל ואני אשבור את הכלים. יודעת שזה כל כך שביר. שהכול תלוי על בלימה. כמה עוד אוכל? זה לא עובר. צאי מזה. זה לא עובר. מה יקרה אם מחר אני כבר לא אוכל לעטות את המסיכה? מה אם אתמוטט מול בנותיי? מה אם הפעם לא רק אדמיין איך אני בולעת את הכדורי שינה ומתנתקת אלא ממש אבלע אותן?? מה אם? חייבת עזרה.

אם את אחרי לידה, זה יכול לעניין אותך:

ליווי רגשי אחרי לידה ראשונה
ליווי רגשי לאמהות שיש להן ילדים גדולים בבית
"אני אמא לתינוק, האם מה שאני מרגישה הוא נורמלי?" הרצאה דיגיטלית
שיתופים אישיים ומקצועיים על דיכאון אחרי לידה

לדף הפייסבוק של נשים מדברות אמהות

18 Comments

 • לימור לוי אוסמי

  יעלי יקרה,
  אני קוראת אותך ואומרת תודה.
  תודה שבחרת באתר לשתף את מה שנשמע כמעט בלי אפשרי לשתף בפורום אחר בחייך כרגע.
  בעצם הכתיבה, בעצם הרצון להרגיש טוב יותר, עשית צעד מאוד משמעותי למען חייך.
  נורא קשה להרגיש רגשות שלא נעימים לנו ולא למצוא את המקום שבו פשוט אפשר לדבר על זה, לשתף על זה, לקבל את התמיכה, החיבוק, האהבה שכל כך נדרשת עכשיו. יש לך פה מקום ביננו, אנחנו יודעות מה את עוברת.
  למעשה, הרבה מאיתנו חוו אחרי הלידה הראשונה, השנייה או מתישהו את מה שאת חווה. כל כך הרבה מאיתנו. וזה כל כך עוזר לשתף, לספר, להיעזר, לנוע.
  נשמע שאת אוגרת כל כך הרבה בפנים- זה ממש לא קל להיות במצב הזה של רגשות גואים וגואים ומתמלאים בפנים ואין היכן לשפוך אותך, לרוקן אותם קצת.

  את מבקשת עזרה. זה נהדר.
  איזה סוג עזרה את מרגישה שאת צריכה היום ?
  אני פה,
  לימור medabrot.imahut@gmail.com

 • שירה דרוקר

  אני קוראת והדמעות חונקות את גרוני. אני כל כך מרגישה אותך.
  אני מתחברת מאוד לתיאור שלך את השבר בזוגיות דווקא עכשיו, כשאת צריכה אותו.
  אני מרגישה פעמים רבות שברגעי הקושי הכי גדולים שלי, מה שבאמת באמת חסר לי זה את התמיכה שלו, המילה הטובה, ההערכה על מה שאני עושה כל יום, כל היום…
  בתקופות שזה לא קורה – אלה התקופות הכי קשות, הכי עצובות, הכי שחורות, אין לי סבלנות לכלום, אין לי כוח לעשות שום דבר, ואז הוא כועס ואני שונאת את עצמי… מן מעגל קסמים כזה.
  ולא משנה כמה אני אומרת לו שזה כל מה שאני צריכה ממנו – לא תמיד הוא מסוגל לתת את זה…
  אני לא יודעת לומר לך איך לפתור את הסוגיה הזאת איתו, שיש לי תחושה שהיא המפתח להכול, רק יודעת על עצמי, שכשאני לא מקבלת את החיזוקים ממנו, אני דואגת לקבל אותם מאמא, אבא, אחות, חברה. זה לא אותו דבר אבל זה משהו שעוזר לי לגייס עוד קצת כוחות והערכה עצמית.

  אני מקווה שהכתיבה והפרסום כאן פרצו אצלך מחסום (זה מה שקורה לי בכל פוסט), ודברים מתחילים להתגלגל אצלך בכיוון הנכון.
  ברגע שתביני מה את צריכה – אשמח להקשיב ולעזור.
  ועד אז אני מקווה שתצליח להחזיק מעמד עוד יום, ועוד יום.
  את לא לבד.

 • דנית צור אלמוג

  הדיכאון השחור הזה. כמו מין ישות שמשתלטת מבפנים. מסתירה את כל מה שהיה קיים לפני שהיא השתלטה, ועושה תחושה שאין שום דבר פרט לתהום. פעם מישהו אמר לי שמחשבות על התאבדות הן כמו בחילה. באותו רגע יש רק בחילה, ואי אפשר להרגיש את התחושה שתהיה כשלא תהיה בחילה. המשימה היא לשרוד את גל הבחילה, כדי להגיע אל הרגע שהיא נחלשת… ועוברת, למרות שאין אולי תחושה או אמונה שזה יקרה.
  איזה צעד ענק עשית לכתוב כאן 'חייבת עזרה'. כל כך הרבה אנרגיה הולכת על ההסתרה. אנרגיה שלא נותנת לך למצוא את הצעד הקטן הבא. לכתוב כאן כמו שכתבת זה לא צעד קטנטן, זה צעד משמעותי כל כך.
  קראתי לא מזמן ספר שנקרא "אגדות המוות ההפיך" של סימונה מצליח חנוך, שהתגברה בעצמה על דיכאון קשה. היא מדברת על דיכאון כאמצעי קיצוני להתפתחות וריפוי. יש בו סכנה, כמו שאת מרגישה בתוכך, הוא יכול להרוג, אבל היא מציעה גם אפשרות שהוא הדרך הקשה והמפחידה אל ההשלמה, עם כל החלקים של עצמך.
  אני קוראת את מה שאת כותבת ומבינה שאת יודעת כבר שאין לך דרך לעקוף את זה הפעם. מה ש'זה' לא יהיה. וברגע שכתבת שאת צריכה עזרה, את יכולה להתחיל לחפש את העזרה שנכונה בשבילך. יש איזה שהוא קול פנימי קטן שהתעורר ודואג לך. הוא אומר לך שזה הזמן לקבל עזרה, מישהי או מישהו (אולי לא מעורב דווקא) שיוכל ללכת איתך צעד צעד.

 • דריה מעוז

  יעלי,
  זה יעבור, תזכרי את זה כל הזמן, גם אם את מיואשת. זה יעבור.
  תלכי לטיפול, אל תזניחי, את במצב קריטי. שאבי את הכוחות שלך מתוכך פנימה, הם עדיין שם, למרות הכל. אל תתני לבעלך או לאף אחד אחר להחליש אותך עוד. את חייבת את זה לעצמך ולילדות שלך. דברי על זה עם מי שאת יכולה, שתפי כמו שעשית כאן, בקשי עזרה. ושתפי אותנו בהתקדמות, אנחנו כאן בשבילך

 • שירה ריכטר

  כל הכבוד על האומץ לשתף. כל הכבוד על האומץ לומר את האמת. יש כלכך הרבה נשים שמרגישות בדיוק כך. אין לך מושג כמה את בעצם לא לבדך בתחושות שלך. כולל ברצון להעמיד פנים. אני אומרת את זה במיוחד מהזווית של מי שיוצא לה להרצות על אימהות ואמנות בכנסים בינלאומיים. אני מציינת את זה כדי שתדעי- שמה שאת אומרת- מה שאת חווה ומרגישה, אומרות נשים בלונדון, בקנדה, בארצות הברית, בהודו, בארץ. בדיוק כך. הבושה גורמת לכולן להמשיך כך הרבה זמן. בשקט. בהסתר. הבושה היא היא האויבת. אין במה להתבייש. לצערי הרב- את בעצם די נורמלית בתחושות הללו. ודי נורמלית בהתנהלות שמשפחה רגילה- בתנאים הלא פשוטים של ימינו – מדרדרת אליה בקלות. את בעצם – הרוב. והכי אנו מתביישות לבקש עזרה. לא סתם אנו מתביישות לבקש עזרה. כי כולם מהללים את אלו שלא מבקשות עזרה. כי לבקש עזרה זה סימן לחולשה. אז לא, חשוב שכולנו נדע – זה בדיוק ההיפך- צריך אומץ בלתי רגיל וכוח לבקש עזרה. זה סימן לכוח. וזה גם סוג של נתינה. זו שמבקשת עזרה נותנת לאחרים הזדמנות לעזור. להושיט יד. או רק מילה. וזו מתנה בפני עצמה, לעזור לאחר/ת.

  לימור, האם כתבת עבורה לינקים למקומות שמעניקים עזרה?

 • ד.ד.

  יעלי מקסימה שכמוך. כל כך קשה לקרא את מה שכתבת. כל כך קשה שהיתה בי תחושה שאני רוצה להסיט את המבט מהכתוב. כמו סרט אימה שמנסים להסתתר מפניו. וזה אכן סרט אימה. אני חיה בו כבר חודשים. וגם את. את צודקת. את חייבת עזרה. את חייבת מישהו שיטפל בך, כדי שתוכלי לטפל בבנות. וכשיש שם לקושי, קל יותר גם לסביבה לקבל את זה. שאת לא מתפנקת, את סובלת. ואין לך שליטה על זה. אל תפחדי. ברגע שתבקשי עזרה היא תהיה שם. פני לרופא, טפלי בעצמך. תני לרופא לדבר עם בעלך. להסביר לו את מה שכל כך קשה להסביר. אוהבת אותך ושולחת תקווה וחיבוקים.

 • נעמי שוורץ

  הכתיבה שלך מכניסה אור במקומות חשוכים, כבויים ומוסתרים. את לא לבד. הדיכאון הזה מוכר לי. הייתי שם. פני לעזרה – לפסיכולוגית או פסיכיאטרית. תעזרי. זו מילת הקסם – להעז לבקש עזרה. אם תרצי – צרי איתי קשר. בשמחה אהיה שם עבורך. את ממש, אבל ממש אמא נפלאה! לא פחות!!

 • אורנה וינמן-חי

  יעלי,
  מה שעובר עלייך, מאפיין בצמתים רבים אותנו כנשים. הצורך להיות מושלמות, כל יכולות הן קרייריסטיות והן אימהות מושלמות ומדוגמות והפער הזה שאיננו יכולות לעשות כך מכניס אותנו למקומות קשים. ראשית אל בהלה תחושותייך אינן חייבות להיות מתוייגות מיד כ"דיכאון אחרי לידה" יש סקלה שלמה של דיכדוך לפני המילה דיכאון. דבר נוסף עלייך לשתף! חברה טובה,את אימך או חמותך וגם את בעלך בדיוק במה שעובר עלייך. השיתוף לא יפגום בעלך ,יקרה. השיתוף פשוט יעשה אותך אנושית ושברירה בדיוק כמו שקורה אחרי לידה.
  תראי איך כתיבתך גורמת לכל-כך הרבה הזדהות אין אחת שלא עברה את מה שאת עוברת ולא דיברה ואת בכתיבתך נותנת כוח לאחרות. אז דבר ראשון המשיכי בשיתוף את הקרובים לך, קבלי כל עזרה שתינתן לך הן באוכל ובשעות מנוחה ואל תפחדי את לא לבד.
  אורנה וינמן-חי "חיבוראשון"
  מלווה בהריון, לידה ולאחר לידה

 • תמר קלר

  יעל יקרה,

  זכרי מה נאמר כבר ממזמן…"היושבות על המשבר" ראי בסדר תשליך ואני מצטטת :
  "והיושבות על המשבר תוציא אותן מאפלה לאורה , ויצא הולד בשעה טובה ולא יארע שום צער ושום נזק לא ליולדות ולא לילדיהן"….

  יעל, זוהי חוויה שדובר עליה מימים ימימה…יש לה לגיטימציה להתקיים,
  העבירי לבעלך את סדר תשליך לקריאה חוזרת ..

  אשמח לעמוד לרשותך על כל שאלה וישנו בחור שעבר את המשבר הזה עם זוגתו ומוכן לשוחח כם כל בעל / בן זוג שמעונין בכך.

  תמר
  050-8783200 .

 • הילה פיאלקוב

  יעל יקרה,
  אני קוראת אותך והדמעות לא מפסיקות לנבוע מבפנים לטלטל ולהציף אותי את הפנים הבגדים את השערות של הבן שלי שיושב לי על הברכים. וכן גם אני בוכה ליד הילדים ואם הם שואלים אני אומרת שאמא עצובה.
  היום שנתיים אחרי הלידה של בני הרביעי אני יכולה להגיד שהנשימה קצת חזרה לחיי.
  אני מזדהה עם כל מילה שלך עם הכאב עם חוסר האונים עם הקושי לבקש עזרה.
  את לא מקולקלת, את אישה. ומעצם היותך את מורכבת ואת חווה קושי נפשי בצורה פיזית וההיפך וזה הכי נורמלי אם אפשר להשתמש במילה הטיפשית הזאת.
  את הצעד הראשון עשית וזה נפלא ומרגש ותודה על השיתוף כי הוא חשוב גם לנו.
  אני מאוד מזדהה עם מה שלימור כתבה. מה את צרכה היום?
  לזהות ברגע הזה מה יעזור לי ולבקש אותו זה דבר גדול (וזה לא קל אני יודעת).
  אני מצטרפת לקולות של חברותי. גם אני פה בשבלך
  את לא לבד
  הילה
  0523748857

 • חני סער

  יעלי יקרה,

  אני קוראת את מילותייך ומרגישה כל אות, כל הברה. כל כך הרבה כנות, אומץ וכוח יש במילותייך.
  אני משבחת את האומץ שלך לשתף באופן הזה, וגם אני בטוחה שזה הצעד הראשון בשבירת מחסום השתיקה שמחייב אותך "לשחק את המשחק" ולהציג דמות סופר-אמא שהדיסוננס בינה לבין המציאות גדול מאוד, גדול מכדי להכיל.
  גם אני כאן לכל מה שתצטרכי, ומחבקת אותך מאוד.

  חני

 • איילה

  יעל יקרה, אני נפעמת מהיכולת שלך להעלות את הדברים על אף הקושי. כמה פעמים קרה לנו שחשנו סערה מבפנים ואפילו לא יכלנו להגדיר אותה ולהביע אותה במילים. אני באמת חושבת שעצם זה שאת נותנת למצוקה הזו שם ופירוט, מצוקה שכל כך הרבה מאיתנו שותפות לה במיליון רבדים שונים, יש בזה כדי להוכיח לעצמך שאת אמא טובה. בזמן שקראתי את הדברים לא יכלתי שלא לחשוב לעצמי- איזו אמא מדהימה! כמה תעצומות נפש יש בך בשביל אפילו רק לנסות להיות שם בשביל הבנות. אני חושבת שכולנו מאבדות את עצמנו קצת (או הרבה)- צריך להיות שם בשביל הילדים, צריך לספוג ולהכיל- אותם, את עצמנו, את הבעל, ומרגישים כאילו אנחנו טובעים עמוק עם כל מה שספגנו. תהיי חזקה, תאמיני בעצמך ותני למי שסביבך לעזור לך- גם אם זה אנשי מקצוע וגם אם זה משפחה או חברים. אל תישברי מהמצב עם בעלך. גם זה יסתדר, אבל קודם כל את. כל כך הרבה נשים (וגם גברים) חוות רמה כזו או אחרת של דיכאון לאחר לידה ותחושות שהם לא מבינות ומסוגלות לשאת. תאפשרי לאנשים לחבק אותך ולשאת אותך.

 • מריסה וצלר

  יעלי שלום, תודה רבה לך על השיתוף. מי יתן ונשים רבות שאין ביכולתן לדבר את כאבן ימצאו נחמה ועזרה בדבריך. ברגע שאדם יודע שהוא זקוק לעזרה, הוא כבר בדרך החוצה. למרות שהדרך יכולה להיות ארוכה.
  כל ילד מביא את מתנתו לנו, יתכן והקטנה הביאה עבורך את המתנה הזו שיתכן והיית זקוקה לה כבר קודם לכן. ועכשיו נפקחו עיניך.
  לכל האימהות אומר שכולנו זקוקות לתמיכה ועזרה, שיחה, טיפול מחזק או כל דרך שנמצא לפחות פעם בחודש, יעזור לנו למצוא את עצמנו במקום אחר ושונה.
  בהצלחה רבה בדרכך יעלי
  מריסה

 • ענבר

  יעל יקרה!!
  קראתי והרגשתי אותך במלוא העוצמה, ובכיתי יחד איתך על איך שאת מרגישה, ועל ההזדהות שלי עם חלק גדול ממה שאת כותבת…
  מאד מקווה שמאז שכתבת השתפר המצב ובאמת קיבלת עזרה. ושאת מרגישה טוב!
  שולחת לך חיזוקים וחיבוקים!!

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

× רוצה להתמודד אחרת עם האתגרים בהריון ואחרי הלידה?